niedziela, 16 czerwca 2013

Gniazdo gołębi na balkonie ?!

Gołębie uwielbiają budować gniazda w miejscach osłoniętych od wiatru, niezbyt nasłonecznionych, gdzie duża ilość pokarmu pozwala na łatwe wyżywienie piskląt. 
Miejscem idealnie spełniającym takie warunki są ... nasze balkony. Co zrobić kiedy gołębie opanują nasz balkon i stworzą sobie na nim gniazdo ? Czy możemy ot tak po prostu usunąć takie gniazdo, jeśli tak, to kiedy ? Co nam grozi jeśli złamiemy prawo ? 
Na wszystkie te pytania  postaramy się zaraz odpowiedzieć. 


Gniazdo na balkonie ? I co dalej ?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, gołąb skalny columba livia objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, zaś forma miejska columba urbana ochroną częściową 

Dalej za Rozporządzeniem:  

"§ 7W stosunku do zwierząt należących do gatunków dziko występujących, o których mowa w § 2—4 i 6 (m.in. gołąb forma miejska), wprowadza się następujące zakazy:
[...]
5) umyślnego niszczenia ich jaj, postaci młodocia
nych i form rozwojowych;
6) niszczenia ich siedlisk i ostoi;
7) niszczenia ich gniazd; [...]
9) wybierania, posiadania i przechowywania ich jaj; [...]
14) umyślnego płoszenia i niepokojenia; [...]

§ 8. Zakazy, o których mowa w § 7 pkt 1—4, 7, 9, 14 
i 16,  w  stosunku  do  gatunków  dziko  występujących 
zwierząt  objętych  ochroną  gatunkową,  w  przypadku 
braku  rozwiązań  alternatywnych  i  jeżeli  nie  jest  to 
szkodliwe  dla  zachowania  we  właściwym  stanie 
ochrony populacji tych gatunków i ich siedlisk, nie do
tyczą:
[...]
2)  usuwania od dnia 16 października do końca lutego 
gniazd ptasich z obiektów budowlanych i terenów 
zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeń
stwa lub sanitarne"

Zgodnie z przepisami: nie możemy niszczyć i przenosić gniazd oraz jaj, a także umyślnie płoszyć i niepokoić gołębi oraz innych gatunków ptaków zawartych w Rozporządzeniu. Wyjątkiem jest okres od 16 października do końca lutego, kiedy ze względów bezpieczeństwa bądź sanitarnych możemy gniazda usuwać, przenosić, a także wybierać jaja (nie nisząc ich !). 


Chcę usunąć gniazdo w okresie lęgowym (1 marca - 15 października)

W takim przypadku należy wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od zakazu lub ograniczeń w stosunku do gatunków objętych ochroną tj. zgody na niszczenie siedlisk do właściwego organu o wydanie zezwolenia na niszczenie siedlisk – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (wzór wniosku można pobrać na stronie internetowej RDOŚ w Warszawie), na umyślne płoszenie i niepokojenie – Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.


Co mi grozi jeśli złamię przepisy ?

Precyzują to przepisy:

1. Ustawa o ochronie przyrody z dn. 16 kwietnia 2004 (Dz. U. 2009 nr 151, poz. 1220 ze zm.)


Art. 127 

Kto umyślnie: 
2) narusza zakazy obowiązujące w stosunku do: 
e) roślin, zwierząt lub grzybów objętych ochroną gatunkową, - podlega karze aresztu albo grzywny. 
Art. 129 
W razie ukarania za wykroczenie określone w art. 127 (...) sąd może orzec: 
1) przepadek przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa oraz przedmiotów (...) pochodzących z wykroczenia lub przestępstwa, chociażby nie stanowiły własności sprawcy; 
2) obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego, a jeśli obowiązek taki nie byłby wykonalny - nawiązkę do wysokości 10 000 złotych na rzecz organizacji społecznej działającej w zakresie ochrony przyrody lub właściwego, ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia lub przestępstwa, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. 
Art. 132 
Orzekanie w sprawach, o których mowa w art. 127 (...) następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. 

2. Ustawa Kodeks karny z dnia 6 czerwca 1997 r. (Dz. U. 1997 nr 88, poz. 553 ze zm.)

Rozdział XXII
Przestępstwa przeciwko środowisku

Art. 181.

§ 1. Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Kto, wbrew przepisom obowiązującym na terenie objętym ochroną, niszczy albo uszkadza rośliny lub zwierzęta powodując istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Karze określonej w § 2 podlega także ten, kto niezależnie od miejsca czynu niszczy albo uszkadza rośliny lub zwierzęta pozostające pod ochroną gatunkową powodując istotną szkodę.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 5. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 2 lub 3 działa nieumyślnie, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.


Więcej informacji

Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków, 

http://stop.eko.org.pl/portal/upload/files/ulotki/ptaki_w_budynkach_przepisy_nfos.pdf