czwartek, 26 kwietnia 2012

Odstraszanie ptaków: Kolce na ptaki cz.1 - o kolcach słów kilka

Istnieje co najmniej kilka popularnych, mniej lub bardziej profesjonalnych sposobów odstraszania bądź też
zabezpieczania terenów przed ptakami
Najprostsze są te najstarsze. Strachy na wróble, wiatraczki, powiewające tasiemki na wietrze i temu podobne. Jakkolwiek w pewnym stopniu skuteczne przy odstraszaniu niewielkich grup bądź też pojedynczych ptaków, tak w aglomeracjach miejskich właściwie kompletnie nieskuteczne. O ile widok tysięcy wiatraków zainstalowanych na gzymsach i parapetach kamienic Starego Miasta na początku mógłby wzbudzać zainteresowanie, a nawet pewnie zostałby atrakcją turystyczną na miarę światową, o tyle jego skuteczność na dłuższą metę byłaby absolutnie śmieszna. Ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do takich "strachów" i po pewnym czasie nie stanowią one dla nich żadnej przeszkody.



Z pomocą przychodzą nowsze, ale niekoniecznie dużo bardziej wyszukane sposoby usuwania ptaków z najbliższego sąsiedztwa. Montaż kolców to jeden z nich. Polega on na niezwykle prostym założeniu: ptaki nie będą siadały tam, gdzie nie będą miały takiej fizycznej możliwości.



Najbardziej popularne kolce na ptaki zbudowane są z poliwęglanowej podstawy, do której przymocowane są druty/kolce ze stali nierdzewnej. W różnych modelach ilość kolców, ich rozpiętość "robocza", stopień nachylenia, a także szerokość podstawy w zależności od przeznaczenia może być różna. Inne kolce montuje się w miejscach bardzo narażonych na występowanie gołębi i innych ptaków, a inne tam, gdzie pojawiają się one zdecydowanie rzadziej. Bardzo często zdarza się, że na jednym budynku zakłada się kilka różnych modeli kolców z uwagi na charakterystykę powierzchni montażowych, możliwości montażu czy najczęściej występujące tam gatunki ptaków.

ciąg dalszy wkrótce...