poniedziałek, 29 lipca 2013

Czy kolce kaleczą ptaki ?


Czy kolce są niebezpieczne dla ptaków ? Czy ranią ptaki ?


"Kolce kaleczą ptaki, są niebezpieczne, doprowadzają do śmierci ptaków" - często na różnych 
forach internetowych można spotkać się z takimi informacjami. W zasadzie nigdy nie są one poparte żadnymi zdjęciami bądź innymi dokumentami potwierdzającymi głoszoną tezę. 

Czy kolce rzeczywiście mogą kaleczyć ptaki i powodować ich śmierć pytamy specjalistę ds technicznych firmy kolcenaptaki.pl - Pana Macieja Drapskiego. 



Często widzi Pan gołębie nadziane na kolce ?

- W ciągu ostatnich lat odnotowaliśmy jeden taki przypadek. Nie wiemy natomiast czy gołąb zginął w wyniku nadziania się na kolce czy był już wcześniej chory, wylądował na nich już nie w pełni świadomie i w końcu dokonał żywota.


Czyli sytuacje takie jednak nie są dość częste ?

- Przy okazji najbliższego spaceru polecam zwrócić uwagę na elewację budynków w centrach dużych miast. Na większości obiektów założone są już kolce. Proszę spojrzeć ile gołębi siedzi na kolcach bądź widać na nich martwe ptaki. Mogę pójść o zakład, że nie zobaczy Pan ani jednego. Tak więc z pełną odpowiedzialnością mogę przyznać, że ptaki nie kaleczą się i nie giną na kolcach. 


A może nie widać ich, gdyż administratorzy budynków regularnie usuwają martwe ptaki ?

- Gdyby tak było, koszty czynszów wzrosły by kilkukrotnie. Pracownicy wysokościowi nie należą do najtańszych, podnośniki koszowe są jeszcze droższe, więc regularne korzystanie z ich usług wiązałoby się z olbrzymimi wydatkami. Zapewniam, że nikogo na to nie stać. Po prostu ten problem nie istnieje. 


Jednak mówi się dużo, że gołębie nie widzą drutów i chcąc wylądować nadziewają się na ostre końcówki raniąc się. To jak to w końcu jest: ranią się czy się nie ranią ?

- Ptaki dzięki receptorom w siatkówce widzą najlepiej ze wszystkich kręgowców. Nawet gołąb ma wielokrotnie bardziej wyczulony zmysł wzroku od człowieka i widzi niezwykle precyzyjnie, stąd też prawdopodobieństwo lądowania na kolcach jest zbliżone do zera. Chore ptaki mogą widzieć dużo gorzej, podlatują bliżej zabezpieczeń, bo później je dostrzegają - być może stąd się wzięły legendy miejskie o nadziewaniu się ptaków na kolce. 
Poza tym, sprzedawane kolce mają pozytywną opinię niezależnych podmiotów: Departamentu Ochrony Przyrody oraz Państwowej Rady Ochrony Przyrody, które jednoznacznie stwierdzają, iż kolce nie stwarzają zagrożenia dla ptaków.


Jak ostre są końcówki kolców ? Można się skaleczyć ?

- Wszystkie modele kolców mają tępo zakończone druty, co wpływa na bezpieczeństwo ptaków jak i samych montażystów. Ciężko się skaleczyć, no chyba, że ktoś się uprze :-)


Czemu tak rzadko widać na elewacjach kolce z zabezpieczonymi końcówkami ?

- Przede wszystkim z powodu ceny. Modele z zabezpieczonymi końcówkami są ponad dwukrotnie droższe od modeli "standardowych", mało kto decyduje się więc na taki zakup. 


Jest jakaś alternatywa dla osób, które jednak boją się montować kolce ?

- W Polsce jakiekolwiek alternatywne produkty dopiero zaczynają wchodzić na rynek. Ich ceny są zazwyczaj nieco wyższe od kolców, stąd popyt na nie też jest nieco mniejszy. Z najbardziej popularnych wymienić należy spirale przeciwko ptakom, linki sprężynujące lub coraz rzadziej używane ruchome pręty czy żele. Klienci są przyzwyczajeni do kolców, które gwarantują 100% skuteczność w walce z ptakami, więc niezbyt chętnie wybierają nowości, choć przyznam, że spirale przeciwko ptakom montujemy ostatnio wyjątkowo często. 


Spirale ? To jakaś nowość ?

- I tak i nie. Na zachodzie ta forma zabezpieczeń jest używana od wielu lat, w naszym kraju weszła na rynek bodajże w zeszłym roku. Zyskuje coraz większą popularność wśród klientów nie tylko indywidualnych. Jest dość estetyczna, poza tym w pełni bezpieczna dla ptaków, a przy tym niewiele droższa od kolców, więc wiele osób wybiera ją jako alternatywę dla popularnych antyptaków.


Skuteczność jest podobna ?

- Tak, prawidłowo zamontowane spirale gwarantują pełną skuteczność działania.


Jeśli skuteczność jest podobna, to z czego wynika ta wyższa cena ?

- Wynika ona z większej ilości materiału zużytego do produkcji spiral oraz nieco innego procesu technologicznego. Właściwie, porównując ilość drutu z jakiego są wykonane najprostsze spirale i kolce 4 rzędowe (ilość materiału w tych modelach jest bardzo zbliżona), różnice w cenie są naprawdę niewielkie. Na korzyść spiral na pewno przemawia zaś ich wygląd oraz 100% bezpieczeństwo dla ptaków, nawet tych chorych.


Czemu zamiast kolców czy spiral nie montuje się odstraszaczy ultradźwiękowych ?

- Doświadczenie wyraźnie pokazuje, że ich efektywność jest ograniczona. Nie wszędzie da się je zamontować, prawdę mówiąc, mało jest miejsc w których działałyby one skutecznie, a przecież nie chcemy sprzedać klientowi czegoś, co nie działa. Dochodzi do tego kwestia niemałych kosztów, a także, co jest bardzo ważne, drażnienia innych zwierząt przez ultradźwięki. To, co przeszkadza gołębiom, przeszkadzać też może m.in. zwierzętom domowym - psom czy kotom. Nikt nie da gwarancji, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca. 


Dziękuję za rozmowę

- Ja również dziękuję