piątek, 27 kwietnia 2012

Odstraszanie ptaków: Kolce na ptaki cz.3 - kilka słów o modelach


Na początku końca rozważań o kolcach przeciwko ptakom należy powiedzieć jedno: w zasadzie nie ma jednego uniwersalnego i w pełni skutecznego sposobu na wszystkie gatunki ptaków - kolce też podlegają temu prawu.
Przede wszystkim nie każdy model nadaje się do zabezpieczania wszystkich miejsc. Kolce węższe, krótsze, o mniejszym rozstawie drutów powinno instalować się tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych - na gzymsach, obudowach przewodów, szyldach reklamowych itp. Montaż tego typu modeli na szerokich parapetach czy legarach konstrukcji nośnych jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto - do takich miejsc przeznaczone są zupełnie inne modele o innych parametrach technicznych. Kilka złotych, które zaoszczędzimy przy zakupie tańszych kolców na ptaki, nieprzystosowanych do tego typu powierzchni, bardzo szybko będziemy musieli powiększyć o koszty nowych, właściwych kolców oraz ich montażu lub nadal będziemy męczyli się z ptakami.



Podobnie ma się sprawa z gatunkami ptaków, których dzięki kolcom chcemy się pozbyć. Modele kolców o niewielkiej gęstości drutów, nie sprawdzą się przy zabezpieczaniu terenów przed wróblami czy innymi małymi ptakami, z kolei zbyt duża gęstość kolców powoduje, że niektóre gatunki, np. gołębie potrafią wybudować sobie na nich gniazdo. Najlepiej więc, jeśli dobór odpowiednego modelu powierzymy po prostu ludziom, którzy się na tym znają.