wtorek, 24 kwietnia 2012

Odstraszanie gołębi ? Właściwie po co i dlaczego ?


Kontrola ptaków ? Dlaczego właściwie powinniśmy dbać o zahamowanie rozwoju populacji niektórych gatunków "miejskich" ptaków ? 


Co roku, na całym świecie miliony dolarów wydawane są na sprzątanie i naprawę szkód wyrządzonych przez pewne gatunki ptaków, takich jak gołębie, mewy morskie czy wrony. Problem natury estetycznej nie jest ani jedynym ani najważniejszym. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ptaki i ich odchody mogą rozprzestrzeniać ponad 60 znanych nam bakterii i wirusów. Niektóre z nich powodują choroby, które zbyt późno zdiagnozowane prowadzą nawet do śmierci. Nie trzeba nikogo więc chyba nikogo przekonywać jak ważna jest higiena i usuwanie nieczystości spowodowanych przez ptaki.






Kolejnym argumentem są szkody finansowe w budynkach mieszkalnych, obiektach przemysłowych, sprzęcie i maszynach powodowane przez ptaki. Bardzo często ptaki i ich gniazda powodują zakłócenia w działaniu instalacji wentylacyjnych czy klimatyzacjach, czyszczenie elewacji lub przeszkleń budynku z ptasich odchodów także nie należy do najtańszych przedsięwzięć. Bardzo często okazuje się więc, że inwestycja w zabezpieczenia przeciwko ptakom zwraca się już w pierwszym roku po ich instalacji. 


Warto zwrócić uwagę, iż wybrany sposób odstraszania ptaków w jednym miejscu się sprawdzi, w innym zaś niekoniecznie. Pewne gatunki ptaków, z powodów anatomicznych lepiej radzą sobie z siatkami, a gorzej z kolcami i odwrotnie. Zadaniem specjalisty, który doradza nam jak zabezpieczyć teren przed ptakami jest dobranie odpowiednich produktów do konkretnego budynku.

Bardzo często można spotkać się ze sprzedawcami czy "fachowcami", którzy polecają nam produkty "super uniwersalne", na każdy gatunek ptaka. Bzdura. Póki co, jednej metody działającej na wszystkie ptaki nie ma, ale też być nie musi, najważniejsze jest aby wybrać metodę, która po prostu jest dostosowana do ptaków najczęściej sprawiających w danym miejscu kłopoty. Może to być siatka przeciwko ptakom, kolce na ptaki czy zwykła makieta ptaka drapieżnego, czasem zaś nie pomaga żaden z powyższych sposobów i trzeba uciekać się do systemów akustycznych czy elektrycznych lub też do kilku naraz.

Zazwyczaj, im większy budynek, tym trudniejszy orzech do zgryzienia, ale w końcu od czego mamy profesjonalistów ;)